16 październik 2024

Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich w Centrum Kultury w Ryglicach

Zasady bezpiecznego kontaktu z dziećmi

  1. W komunikacji z dziećmi zachowuj cierpliwość, traktuj małoletnich z szacunkiem, uwzględniając ich godność i potrzeby.

  2. Utrzymuj profesjonalną relację z małoletnimi. Każdorazowo rozważ, czy reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.

  3. Słuchaj uważnie dzieci i udzielaj im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji. Komunikując się z dzieckiem, staraj się, by Twoja twarz była na poziomie twarzy dziecka.

  4. Działaj w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji twojego zachowania.

  5. Zadbaj o to, aby być w zasięgu wzroku lub słuchu innych pracowników, kiedy prowadzisz aktywności z dziećmi. W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, kiedy musisz zostać z dzieckiem sam na sam, zawsze powiadom o tym pozostałych pracowników i wolontariuszy oraz poinformuj, w którym dokładnie miejscu będziesz przebywać wraz z dzieckiem.

  6. Zachowaj w poufności informacje uzyskane w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, dotyczące zdrowia, potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych, seksualności, orientacji seksualnej, pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych lub światopoglądu małoletniego.

  7. Nie ignoruj niepokojących zachowań lub sytuacji, w których uczestniczy małoletni.

  8. Bezwzględnie zabronione jest pod groźbą kary, w tym więzienia i utraty pracy:

    1. nawiązywanie relacji seksualnych z małoletnimi;
    2. składanie małoletnim propozycji o charakterze seksualnym i pornograficznym, w tym również udostępniania takich treści;
    3. proponowanie małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych i innych używek (np. narkotyków, dopalaczy).
  9. Niedozwolone zachowania wobec małoletnich obejmują także:

    1. intencjonalne zawstydzanie, lekceważenie, upokarzanie, obrażanie małoletniego;
    2. wypowiadanie niestosownych żartów, używanie wulgaryzmów, wykonywanie obraźliwych gestów, wypowiadanie treści o zabarwieniu seksualnym;
    3. stosowanie jakichkolwiek form przemocy, w tym werbalnej i psychicznej;
    4. wykorzystywanie przewagi fizycznej, stosowanie gróźb;
    5. utrwalanie wizerunku małoletniego w celach zawodowych bez zgody rodziców;
    6. utrwalanie wizerunku małoletniego w celach prywatnych;
    7. nawiązywanie kontaktu fizycznego, poza sytuacjami opisanymi w pkt. 10., nadużywanie nietykalności małoletniego.
  10. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny pracownika z małoletnim. Do sytuacji takich zaliczyć można:

    1. pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w czynnościach higienicznych, jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga, a małoletni / jego opiekun wyrazi zgodę;
    2. pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w spożywaniu posiłków;
    3. pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w poruszaniu się po obiekcie;
    4. zagrożenie życia lub zdrowia małoletniego.
  11. Nie komunikuj się z żadnym dzieckiem bez wiedzy jego rodziców lub opiekunów prawnych, w szczególności za pomocą mediów społecznościowych. Używaj do kontaktu służbowych narzędzi komunikacji i zapraszaj dziecko do kontaktu w godzinach Twojej pracy. W przypadku komunikacji internetowej, korzystaj z grupowych czatów, nie wiadomości prywatnych.

  12. Zasady bezpiecznych relacji pracowników z małoletnimi obowiązują wszystkich pracowników, współpracowników, stażystów i wolontariuszy.

Czytaj także: Standardy Ochrony Małoletnich w Centrum Kultury w Ryglicach